EDMFK

Sõnumileht 05.09.1998


On the road - rong Depeche Mode'i kontserdile

Niisama ühistranspordis sõita on jama. Kui aga rongi,bussi või mingisse muusse sõidukisse koguda teatud ühishuvidegainimesed, on väga lõbus. See käib ka erirongi kohta,mis viis rahva Tallinnast Tartusse ja tagasi - eks ikkaDepeche Mode'i kontserdile.

Idee kuulus DM-i fännklubile, kuigi nende jutu järgi olla Edelaraudtee selle võimaluse ise välja pakkunud.Klubiliikmed arvasid, et Tartu jääb Tallinnast ikkaväga kaugele ja rong viib päris suure osa rahvast kohale.

Sellegipoolest oli Tartu enneolematult autosid täis.Sõidu alguses oli kuulda ennustusi, et tagasiteel onkindlasti vähem rahvast, kuid nii see ei olnud. Osapublikut jäi küll Taaralinna afterparty'dele,kuid see-eest tuli rongi hulk inimesi, kes ei tihanudpealinna samades autodes naasta - nii mõnigi autojuhtoli ürituse käigus õllekest pruukinud.

Depeche Mode'i fännklubi liikmete arv oli kuni viimaseajani selgusetu. Hiljuti Saaremaal toimunud kontserdieelselsoojenduskokkutulekul jagati ametlikke liikmekaarteja need pälvisid 43 inimest.

DM on küllaltki populaarne ka venelaste seas, klubiliikmete hulgas aga neid oole. Klubitegelaste sõnulpole vähemusrahvusi kuidagi taunitud, probleem on ilmseltselles, et kogukondade vahel ei liigu piisavalt infot.Fännklubi annab välja ka paljundusmasina-ajakirja, millemõned eksemplarid satuvad müüki Kosmos Controli plaadipoodi.Nii et hea tahtmise korral on võimalik teavet hankida.

Rongipilet maksis 170 krooni. Selle eest lubati DM-imuusikat kogu rongis ja baaris veel videot ka. Teel Tartusse midagi sellesarnast ei juhtunud. Telekast tuli"Tom ja Jerry" ning vagunites polnud üldse mingit muusikat.Pidavat olema mingi probleem kõlaritega.

Sõit algas üllatavalt rahulikult. Konduktorid ütlesid,et on nagu tavaline reis, ainult et rahvast on rohkem.Intsidente nad igatahes ei kartnud. Fännklubi rahvasoli kogunenud peamiselt baari, ülejäänud istusid rahulikultoma kohtadel.

Viimases vagunis olnud vene noored ütlesid, et nad eiole mingid erilised DM-i fännid, lähevad niisama aegaveetma. Nende kõrval asuv kamp inglasi oli sama meelt.Sõiduaega sisustasid Depechite kaasmaalased täringumänguga.Ühel neist oli eesti sõbratar, seltskond oli seetõttusiin puhkust veetmas, ja miks siis mitte ka DM üle vaadata.Sellegipoolest lugesid nad endid DM-i pooldajateks jaleidsid, et Euroopa muusika on ikka märksa parem jamitmekesisem kui Ameerika oma. Nad arvasid, et Ameerikasei ole rock 'n' roll'ist suurt kaugemale jõutud,kui mitte arvestada räppi.

Üldpilt Tartu poole vuravast rahvast andis siiski tunnistusttõsiasjast, et enamiku jaoks on DM küllaltki tähtisosa elustiilist. Fännidele omane must riietus prevaleeriska siin.

Küsisin, miks fännklubi korraldataval afterparty'lTartus XS klubis on õrnemale soole tasuta sissepääs.Selgus, et DM-i austajate hulgas on rohkem mehi, kunabändi kultiveeritud imidz^ on üsna macho. Et peolvaid meestevägi poleks, lubataksegi tüdrukud tasutasisse. DM-i muusika on aga tegelikult küllaltki õrnja romantiline ning kuulajate hulgas on piisavalt kanaisi. Nii oli ka rongis.

Mida Tartule lähemale, seda häälekamaks reisijad muutusid.Linna sisse sõites kõlasid tamburis juba õllesed lorilaulud,mis DM-i imidz^it ja muusikat arvestades vägagi kohatultkõlasid.

Tagasitee Tallinnasse osutus mõistagi lõbusamaks jastiilsemaks. Raudteejaama kõrval asuva XS klubi uksetaga oli paras tunglemine, paljud eelistasid aga pidutsedapealinna poole liikudes. Pealtnägijate sõnul polevatXS-is midagi põnevat toimunud ja ka muusika koosnenudrohkem suvalisest diskost kui DM-ist.

Parem polnud olukord ka rongis. Üks tige reisija: "Kuima tulen DM-i rongi ja maksan selle eest suurema summakui tavalise rongi eest ja kuulen ikkagi sedasama muusikat- mis iganes see ka ei oleks -, õudne veniv tatt, siisma leian, et see on kole, ja ma kavatsen selle üle kohenurisema minna."

Nurin Edelaraudtee mehi eriti ei heidutanud. "MaximusVodka rentis meilt rongi ja rohkem ei tea me midagi",ütles inimene rongifirmast igasuguste pretensioonidepuhul. Tige reisija jõudis siiski nii kaugele, et vähemastibaari helitaust muutus DM-iks. Telekatest tuli ikkamingi musketäride film. Sellegipoolest läks sõidu lõpunikestnud tants ja trall DM-i taktis lahti.

Tamburis õhkasid aga tõelised DM-i fännid äsjatoimunudkontserdi üle.

Nii kohapealt ostetud kui ka kaasatoodud joogipudelidtühjenesid ja ka kellaaeg oli juba hiline. Pingid vagunites,kohati ka põrandad, olid täitunud magavate figuuridega.

Mõned agarad vene poisid käisid mööda rongi ringi jaotsisid inimest, kellelt saaks baari kaunistamiseksDM-i poistega postereid osta. Posterite omanikku oliaga raske leida. Igatahes lõpuks õnnestus ühel ihalejalomandada leht musta paberit, millele oli valge kriidigaU-täht kirjutatud. Ta oli õnnelik. Kas ja kellele taselle eest tasus, jääb saladuseks.

Balti jaama jõuti enamasti elusalt ja tervelt kellanelja paiku. Väljujad tormasid kes taksopeatuse, kesootama jäänud auto poole. DM oli kuulatud, rongi olikaifitud nii palju kui võimalik.

Säärase erirongi mõte on väga hea ja seda võiks analoogilistesündmuste puhul kindlasti korrata, kuid teinekord peaksidkorraldajad ja rongiomanikud oma tegevust paremini koordineerima.

MARI SOBOLEV

foto1: Nii näevad välja tüüpilised Depeche Mode'ifännid.

foto2: Erirong on jõudnud Tartusse ja rahvas asubotsima kohta, kus sisustada kaks kontserdi algusenijäänud tundi.

foto3: Pärast sellist märulit pole ime, kui väsimusvõimust võtab.

foto4: Osa publikust eelistas juba teel Tartusseväikese uinaku teha.

foto5: Täisannuse naudingut said need, kes rongibaaristantsu lõid.

1997 - 2020 © Eesti Depeche Mode fännklubi